Yazılım

TORUK PRO YAZILIM

Kısa kablo (OTG kablosu) tablete, uzun bağlantı kablosunu TORUK PRO© cihazına takılır. TORUK PRO© ikonuna dokunarak uygulama açılır.

Canlı Ölçüm, Sürekli Ölçüm, Projelerim işlevlerinden oluşur.
Canlı Ölçüm: Anlık Ölçümün anomali haritasının oluşturulduğu ekrandır.
Sürekli ölçüm: Anlık manyetik verinin büyüklüğünün kaydetmek ve harita çizmeksizin gösterildiği ekrandır.
Projelerim: Kaydedilen dosyaların listelendiği ekrandır.

Canlı ölçüm butonuna dokunulduğunda canlı ölçüm hazırlık ekranı açılır. Cihaz takılı değil ya da kablolar yanlış bağlandıysa bu ekran karşımıza çıkar.

Bağlan butonuna basılır. 8’den büyük bir değer girilir.

Değer girildiğinde doğru seçimler yapılmış ise başla butonu aktif hale gelir. Başla butonuna dokunarak canlı ölçüm ekranına ulaşılır.

Canlı Ölçüm ekranına gelinmeden önce cihazın sürekli yanan ışıkları sönmüşse “Referans Alın” komutu görülmeyecektir. Referans bu ekranda alınmalıdır. İleri tuşuna bir kez basıldığında bilgilendirme ışıkları bir defa yanıp sönerek, cihazın yeni bir ölçüm içim hazır olduğu anlaşılır.

Referans alındıktan sonra “Başla” komutu ekrana gelecektir. Başla komutu görüldüğünde ölçüm alanının ilk noktasında TORUK PRO© cihazının ileri yön tuşuna bir kez basılmalı,  yeşil ışık sönene kadar beklenmelidir.

Uygulama komutlarındaki sağa, sola, ileri ve bitti komutlarına uyulmalıdır.

Ölçüm bittikten sonra istenirse sağ alt köşedeki “Kaydet İkonu” ile dosya kaydedilebilir.

Kaydet İkonu”na dokunulduğunda kaydedilen ölçüm dosyasının ismi gösterilir. “Aç Butonu”na dokunarak diğer filtreler, renk seçenekleri ve harita tiplerinin görüntülenebileceği ekrana yönlendirilir.

Sağ alt köşedeki “Ayarlar İkonu” tıklanarak seçenekler menüsü açılır.

Filtre, Harita Tipi ve Renk Tercihleri seçilip “Uygula Butonu” tıklanır.

“Kaydırma Çubuğu” üzerinde ayar yapılarak netlik sağlanır.

Giriş Ekranından “Projelerim – Canlı Ölçüm”e tıklanıp kaydedilen dosyalara ulaşılabilir.

Kaydedilen dosyanın üzerine basılı tutularak açılan menüden dosya ismi değiştirilebilir, silinebilir ya da paylaşılabilir.

Sürekli Ölçüm Hazırlık” ekranına gelinir. Kablolar yanlış takılmışsa ya da cihaz takılı değilse “Kullanılabilir Cihaz Yok” uyarısı gelir.

Cihazın ışıkları bu ekranda sönmelidir. Referans bu ekranda alınmalıdır. Sağ altta “Duraklatma – Devam Et” ikonu isteğe göre kullanılabilir.

“Bağlan Butonu”na dokunularak “Sürekli Ölçüm” ekranına gidilir.

TORUK 101 YAZILIM

Anomali haritalarının görüntüleneceği bilgisayar açıldıktan sonra kablosuz bağlantı alanında TORUK 101 ile birlikte verilen şifre girilir ve bağlantı sağlanır. Bağlantı sağlandıktan sonra TORUK uygulaması çalıştırılır.

Açılan uygulamada dosya kayıt düğmesine tıklanır. Dosyaya istenilen isim girildikten sonra kaydet düğmesine tıklanır. Dosya menüsü seçeneği altında yer alan dosya aç seçeneği seçilir ve kaydedilen dosya bulunur, seçildikten sonra ilgili dosya açılır.

Ölçümü sağlıklı yaptığınızı düşünüyorsanız “Yeni Arayüz” kutucuğu işaretlenerek “Yeni Analiz” düğmesine tıklanır. (Ölçümde hatalar olduğunu düşünüyorsanız “Dosyadan Çiz” düğmesine tıklanır.)

Ölçüm yapılan görüntünün 2B Manyetik, 2B Derinlik, 3B ve 3B Multi anomali haritaları görüntülenmiş olur.